Evde Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Evde Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Evde Rehabilitasyon, Birçok kişinin evde uygulamış olduğu bazı uygulamalara evde bakım ve rehabilitasyon denilmektedir. Bazı kazalar sonucu yapılan rehabilitasyon günümüzde oldukça yüksek sayıda olup sonucu oldukça olumlu şekilde olmaktadır. Genellikle evde rehabilitasyon yaşlılar için yapılıp hastane veya fizik tedavi merkezine yorumlamaları için tercih edilmektedir. Evde rehabilitasyon fizyoterapi, yaralanma, hastalık, travma ya da yaşlılık gibi nedenler ile aksaklık gösteren fonksiyon hareketleri geri kazandırmak için Uzman bir fizyoterapi uzmanı tarafından uygulanan ve tekrar eski hareketlerini yapabilmelerine kavuşturulan ve kişinin kendine öz güvenini kazandıran bir tıp dalı olmaktadır. Genellikle elektrik akımı, sıcak veya soğuk tedavi uygulanması ya da çeşitli yöntemlerle hastaların tedavisine sağlık ve yaşam kalitesinin artırılmasında önemli görevleri olmaktadır.

Evde rehabilitasyon uygulama yapılan durumlar ise şöyle açıklanmaktadır
 • Bel ağrılarında, boyun ağrılarında, sırt ağrılarında,
 • Bel ve boyun fıtıklarının belirtisinde,
 • Omuz ağrısı, kol ağrıları ve bacak eklemlerinde ağrıları olanlara,
 • Romatizmal hastalıkların belirti gösterdiği dönemlerde olan kişilere,
 • Ortopedik olarak uygulanan ameliyatların sonrasında kaslarında güçsüzlük, eklemlerinde ağrı ve hareket kısıtlılığı gelişenlere,
 • Kırık, çıkık, incinme olayları ile alçı sonrasında eklemlerinde sertleşmeler olanlara,
 • Beyin, sinir hasarı sonucunda kol, bacaklarda felç ve vücutta hareketsizlik gelişenlere,
Kısaca tıp dalında kişilerin doğuştan veya daha sonradan, herhangi bir sebep ile oluşan kalıcı veya geçici, ruhsal, bedensel veya zihinsel yetersizliklerinin kaybetmiş kişileri düzeltme işlemi olmaktadır. Çoğu zaman rehabilitasyon ihtiyacı olan hastalar, sağlık kuruluşuna gelmede oldukça güçlük çekmektedir ve buna Örnek verecek olursak serebral palsi' si olan, felçli olan, büyük ameliyatlar geçirmiş ve sonucu hareket kabiliyeti azalmasına sebep olan hastaların sağlık kurumlarına ve fizik tedaviye gelmeleri oldukça zor olmaktadır. Ayrıca konuşma ya da psikoterapi uygulaması gerekli görülen bir hastaya kendi yaşamış olduğu ev ortamında terapi uygulamak zaman zaman daha başarılı sonuçlar verdiği için evde rehabilitasyon tercih edilmektedir. Evde rehabilitasyon tercihi sağlığınızı dikkate almanız açısından oldukça önemli ve ertelenmesi gereken durumlardan biri olmaktadır. İlk günlerde çok tercih edilmeyip inanılması da şu an günümüzde en çok tercihler arasında olmaktadır.

Evde rehabilitasyon uygulamasının avantajları olduğu gibi dezavantajları da olur. Öncelikle evde rehabilitasyonun avantajlarından bahsedecek olursak;
 • Rehabilitasyon görecek olan hasta sıra beklemez,
 • Hasta fizyoterapistle birebir iletişimde olduğundan dolayı tedaviye çabuk yanıt verir,
 • Rehabilitasyon tedavisi alacak hasta evinde rahat bir şekilde rehabilitasyon alır.
Evde Rehabilitasyon Dezavantajları ise
 • Evde uzun süreli rehabilitasyon hizmetleri kişiler için bütçe zorlayıcı olabilir,
 • Hastane ortamları, yaşlı bakım evleri, klinikler her zaman steril kontrol yapıldığından dolayı ev ortamına nazaran daha temizdir.
 • Fizyoterapistin gerek gördüğü rehabilitasyon ekipmanları evde her zaman bulunmayabilir.
Hastaların diğer bir dikkat etmeleri gereken husus ise evde rehabilitasyon uygulayacak olan fizyoterapist lisans eğitimi almış kişilerden olması gerekir. Bazı rehabilitasyon tedavisi uzmanı eğitimi almamış kişiler tarafından alınacak rehabilitasyon tedavisi uygulamaları başka hastalıklara neden olabilir. Bundan dolayı evde rehabilitasyon tedavisi alınmasındadikkat edilmesi gereken husus rehabilitasyon tedavi alacağınız fizyoterapistin gerekli görülen branştan lisans diploması olmasıdır.

Evde Rehabilitasyon Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Otizm Rehabilitasyon Tedavisi

Otizm Rehabilitasyon Tedavisi

Ortopedik Rehabilitasyon Nedir?

Ortopedik Rehabilitasyon Nedir?

Rehabilitasyon Ne Demek

Rehabilitasyon Ne Demek

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hayvan Rehabilitasyon Merkezi

Hayvan Rehabilitasyon Merkezi

Rehabilitasyon Merkezleri ve Özellikleri

Rehabilitasyon Merkezleri ve Özellikleri

Rehabilitasyon Merkezi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Rehabilitasyon Merkezi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon