Rehabilitasyon Aletleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Rehabilitasyon Aletleri Nelerdir?

Rehabilitasyon Aletleri, genel olarak vücudun sorunlu olan bölgesinde kemik yapısını ve özellikle kas sistemlerini çalıştırmak amacıyla hazırlanmış aletlerdir. Rehabilitasyon aletleri kullanım olarak ana mantık çerçevesi ise herhangi bir travma veya darbelere bağlı olarak sakatlanma veya doğuştan olan geçici bir engellilik durumunda vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan sakatlıkta ve o bölgede bulunan uyarıcı hücreleri çalıştırmak ve bu şekilde direkt olarak o bölgedeki kas yapılarını çalıştırmak amacıyla kullanılan aletlerdir. Örnek verecek olursak yürüme merdiveni sayesinde bacak kaslarını ve ayak kaslarına yapılan egzersizler ile güçlendirmekte ve sinir sistemlerinde bulunan hücreleri uyarı nitelikte olan egzersizlerdir. Bundan dolayı, rehabilitasyon egzersizlerinin her birinin ayrı ayrı görevi ve her birinin çalıştırdığı bölgeler mevcuttur. Bizde sizler için her bir aletin genel olarak geliştirdiği bölgeleri maddeler halinde açıklayacak olursak;
  • Rehabilitasyon Aletleri Yürüme Merdiveni; Rehabilitasyon aletleri içinde yürüme merdiveni genel olarak ayak ve özellikle bacaklardaki kasları geliştirme ile sinir sistemlerinde bulunan uyarıcı hücreleri geliştirme amaçlı kullanılır. Genel olarak 3'lü, 5'li ve 7'li olan yürüme merdiveni kişinin yaşına uygun olanı tespit edilerek çalışmalar gerçekleştirilir.
  • Rehabilitasyon Aletleri Adım Ayarı; Rehabilitasyon aletleri adım ayarları genel olarak aksak bir şekilde yürüyenler ve yürürken denge sağlayamayanlar için kullanılan alettir. Genel olarak belirleyici renkler ile adım mesafe standart olarak ayarlanmış olarak yere serilen alette kişinin bu renkli olan bölmelere basarak adımlarını atmaları sağlanır. Bu şekilde adımları daha düzgün ve dengeli olarak kendini geliştirir. Bu şekilde sinir sistemlerinde bulunan hücreler uyarıcı nitelikte egzersizler yaptırılır.
  • Rehabilitasyon Aletleri Ayak Ağırlığı; Rehabilitasyon aletlerinde ayak ağırlığı genel olarak bileklere takılarak ayak kısmını güçlendirme ve sinir sistemlerini geliştirme amaçlı olarak ayak bilekleri kısmına takılan ağırlıklar ile egzersizler yapılır ve kişinin yaşına göre, rahatsızlığına göre ayak ağırlığı belirlenir. Genel olarak ağırlık türleri ise 500 gramdan başlayarak 5 kg. A kadar çıkabilmektedir. Ayaklara takılan ağırlığı Uzman bir doktor kontrolünde gerçekleşir.
  • Rehabilitasyon Aletleri Egzersiz Yayları; rehabilitasyon aletlerinde kullanılan egzersiz yayları genel olarak omuz ve göğüs kısmını geliştirme amaçlı kullanılır. Egzersiz yayları adet olarak takılarak egzersizler yapılır. Bu takılan yayların adetini Uzman bir doktor kontrolünde belirlenerek yapılır.
  • Rehabilitasyon Aletleri El Geliştirme Tahtası; Rehabilitasyon aletleri el geliştirme tahtası genel olarak ellerine uyarıcı nitelikte beyin tarafından gerekli uyarıların yapılmadığı ve bu şekilde günlük ihtiyaçlarında ellerinin kullanılmasını sağlamak amacıyla konta plak üzerinde bulunan kapı kolu, lamba anahtarı ve prizler gibi aletleri bu tahta üzerinde kullanmayı sağlamak ile ellerin hareket etmesi sağlamak amacıyla geliştirilen alettir. Bu şekilde ilk etapta günlük ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde el sinir sistemlerini uyarıcı nitelikte egzersizler yaptırılır.
  • Rehabilitasyon Aletleri Walker; Rehabilitasyon aletleri arasında bulunan walkerler genel olarak belden aşağısı geçici felç olanlarda ellerden destek alarak yürümeyi sağlanması ve ayakları kısmında bulunan güçsüzlük vb. Gibi nedenlerden dolayı yürüme sorunu olanlar için geliştirilen alettir. Bu şekilde sinir hücrelerini uyandırıcı nitelikte yapılan egzersizler ile yürüme problemi ortadan kaldırılabilir. Çocuklar ve yetişkinlere göre farklı boyutlarda ve ağırlıklarda walkerler mevcuttur.

Rehabilitasyon Aletleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Editörün Seçtiği

Rehabilitasyon Ne Demek

Rehabilitasyon Ne Demek

Rehabilitasyon Nedir?

Rehabilitasyon Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fizik Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Fizik Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kardiyak Rehabilitasyon Nedir?

Kardiyak Rehabilitasyon Nedir?

Tıbbi Rehabilitasyon Avantajları

Tıbbi Rehabilitasyon Avantajları

Otizm Rehabilitasyon Tedavisi

Otizm Rehabilitasyon Tedavisi

Evde Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Evde Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?