Fizik Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Fizik Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Fizik Rehabilitasyon; insan vücudunda doğuştan ya da sonradan, herhangi bir sebeple oluşmuş kalıcı veya geçici hasarların, kaybedilen bazen de sınırlanan fonksiyon kapasitesinin belirlenmesi, tedavi edilmesi, hastanın psikolojik, sosyal ve mesleki açılardan desteklenip günlük yaşamda bağımsız hale gelmesini sağlamaktır.

Onarma anlamına gelen fizik tedavi ile uygulanan Fizik Rehabilitasyonda ısı ve elektrik akımları gibi fiziksel ajanlar ve el ile yapılan teknikler kullanılır. Bu teknikler yetersizlik ve bir dereceye kadar sakatlığın ya da iskelet, kas ve sinir sisteminin fonksiyon yetersizliklerinin tanı ve tedavisinde yardımcı olur.

Fizik Rehabilitasyon Hangi Rahatsızlıklarda Kullanılır

Nörolojik hastalıklar, ortopedik problemler, felçler, omuz ve sırt kaslarında gerginlik, omuz ve evresi eklemlerinin hastalıkları, kas spazmı, bel fıtığı, bel ağrıları, spor sakatlanması sonucu oluşan hareket kısıtlılığı ve ağrı, boyun kireçlenmeleri, operasyon sonrası gelişen fonksiyon bozuklukları, sırt, boyun, bel ağrılarının tedavisi, Pozisyon bozukluğu, doğuştan omurga eğriliklerinin tedavisi, bilek, dirsekel eklemlerinin ve yumuşak doku rahatsızlıkları, kemik erimesi (Osteoporoz) riski olan ve yerleşmiş osteoporoz tedavileri, kalça ve diz hastalıkları, eklem şişliği ve ağrı, hareket kısıtlılığı ile gelen romatizmal hastalıklarda kullanılır.

Fizik Rehabilitasyon Kimler Tarafından Nasıl uygulanmalıdır?

Fizik Rehabilitasyon Uzman eller tarafından uygulanmadığı takdirde yüksek riskler barındırabilir. Yapılabilecek basit hatalar sonucunda küçük yetersizlikler olduğundan büyük hale gelebilmekte ve kalıcı sakatlıklar oluşabilmektedir. Türkiye'de fizik tedavi ve fizik rehabilitasyonu hizmetleri bu işin uzmanı olan fizyoterapistlerin tekelinden alınmış ve hekim dışı sağlık personeli genellemesiyle bütün sağlık teknisyen ve sağlık alanında uzmanlaşmış personelinde fizik tedavi ve fizik rehabilitasyonunda görev alabilmesi sağlanmıştır. Buna gerekçe olarak da Fizik Rehabilitasyon uzmanı sayısındaki azlık ve sağlık harcamaları giderlerinin fazlalığı gösterilmiştir.

Ülkemizde fizik tedavinin %90 kadarı elektroterapi uygulamalarından oluşmaktadır. Elektroterapi, elektrotlar vasıtasıyla elektrik akımlarının insan vücuduna uygulanmasıyla o bölgede kimyasal, fiziksel ya da mekanik etki açığa çıkarıp tedavi etmektir.

Elektroterapide yararlanılan teknolojik aletleri kullanmak için aletlerin özelliğini, hastayı ne şekilde etkileyeceği, tedavi ertesinde beklenen sonuçlar iyi bilinmeli ve beklenmeyen sorunlara hazırlıklı olmak gereklidir. Hasta göreceği tedavi hakkında ve tedavi süresince nelere dikkat etmesi gerektiği konusunda yeterince bilgilendirilmelidir.

Akımların bazıları özel duyu testi yapıldıktan sonra uygulanmalıdır. Aksi halde hastada ciddi yanık oluşabilir. Eğer yanlış noktalara uygulama yapılırsa hastaya zarar verilebilir.

Fizik Rehabilitasyonun en önemli safhaları olan psikolojik ve sosyal destek kısmı da özel uzmanlar tarafından yürütülmelidir. Bu konuda yapılacak hatalar iyileşme sürecini uzatabilmekte, hastanın içinde bulunduğu duruma ve çevresine uyumunu olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Rehbilitasyon kişinin ailesini ve sosyal çevresini kapsayacak şekilde planlanmalıdır.

Fizik Rehabilitasyon Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nörolojik Rehabilitasyon Nedir?

Nörolojik Rehabilitasyon Nedir?

Rehabilitasyon Ne Demek

Rehabilitasyon Ne Demek

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ortopedik Rehabilitasyon Nedir?

Ortopedik Rehabilitasyon Nedir?

Rehabilitasyon Ne Demek Nedir ve Nasıl Yapılır?

Rehabilitasyon Ne Demek Nedir ve Nasıl Yapılır?

Fizik Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Fizik Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Tıbbi Rehabilitasyon Avantajları

Tıbbi Rehabilitasyon Avantajları

Hayvan Rehabilitasyon Merkezi

Hayvan Rehabilitasyon Merkezi