Ortopedik Rehabilitasyon Nedir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ortopedik Rehabilitasyon Nedir?

Ortopedik rehabilitasyon, günümüze en gelişmiş tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu durumun yanı sıra aynı zamanda oldukça çok kullanılan bu yöntem sonucunda birçok insanın istediği sağlığı elde etmesi olağan hale gelmiştir. Ülkemizde ve dünyada oldukça yüksek oranda kullanılmakta olan bu tedavi yöntemleri oldukça yüksek oranda fayda sağlayarak hızlı bir yayılma göstermiştir. Genellikle cerrahi operasyon gereken durumlarda kişiye bu tedaviler yapılmadan önce uygulanan bir yöntemdir. Cerrahi tedaviler öncesinde hastaya uygulanan bu tedavi her ne kadar zaman alsa bile aslında gösterdiği etkiler ve sonuçlarla bu zamanın boşa gitmediğini bizlere göstermektedir. İnsanlarda birçok ortopedik rahatsızlıklar vardır. Tüm bu ortopedik rahatsızlıkların giderilmesinde eğer doktorlar onay verirse ortopedik rehabilitasyon yöntemleri uygulanabilmektedir. Özellikle bel, boyun, bacak ve diğer eklemler üzerinde çok büyük etkileri olan ortopedik rehabilitasyon geçmişte ve günümüzde çok büyük faydalar göstermektedir. Gün geçtikçe teknolojinin de gelişmesi ile daha da geliştirilen bu yöntemler bazen cerrahi operasyonlarla bile düzeltilemeyecek şeyleri düzeltmektedir. Bunun yanında zor bir cerrahi operasyon gerektiren ya da tedavi edilmediğinde hastalara birçok zorluklar gösteren menüsküs yırtılması probleminde de bu tür yöntemler büyük başarı göstermektedir.

Bazen ortopedik rehabilitasyon uygulamaları kişilerde sadece sorunların giderilmesinde değil aynı zamanda kişinin bazı hastalıklardan dolayı ortaya çıkabilecek olan ortopedik sorunların önüne geçilmesi amacı ile yapılabilmektedir. Ortopedik rehabilitasyon uygulamaları günümüzde iki şekilde ayrı gruplandırılmıştır. Bu gruplardan bir tanesi kısa süreli rehabilitasyondur. Bir diğer grup ise uzun süreli rehabilitasyondur. Bunları şu şekilde daha detaylı olarak açıklayabiliriz.

Kısa Süreli Ortopedik Rehabilitasyon

Bu rehabilitasyon yöntemi genellikle çok ciddi problemleri olmayan ve yaş olarak daha genç yaştaki kişiler için uygulanan yöntemlerden biridir. Fakat belirtmek isterim ki bazı durumlarda bu yöntem yaşı ileri kişilerde de kullanılabilmektedir. Birçok zaman kişideki mevcut durumun korunması amacı ile yapılan bu uygulamada çok kısa sürelerde bile yapılan çalışmalar sonrasında kişinin normal halinin korunması sağlanabilmektedir. Bu tür durumların gerektiği zamanlarda kısa süreli ortopedik rehabilitasyon kişinin vücudunda oluşabilecek olan kalıcı hasarların oluşmasını önlemektedir. Bunun yanında belli bir hastalıktan dolayı ya da diğer sorunlardan dolayı kişilerde görülen ağrılar bazen tıbbi ilaçlarla bile ortadan kaldırılamamaktadır. Bu durumlarda ortopedik rehabilitasyon son derece gerekli ve etkili bir yöntem olabilmektedir. Kişilerde ortopedik olarak meydana gelen ağrılar bu tür yöntemler ile çok kısa sürelerde ortadan kaldırılabilmektedir. İşte bu amaçlarla kısa süreli rehabilitasyonlar yapılabilmektedir. Bu durumun yanında ayrıca kişilerdeki eklem hareketlerinin artmasını sağlamak, hastaya hastalıkla ilgili bilgiler ererek hastayı bilgilendirmek, aktivite düzeyini azaltmak ve dinlendirmek, varsa inflamansyonu azaltmak amacı ile kısa süreli ortopedik rehabilitasyon uygulanabilmektedir.

Uzun Süreli Ortopedik Rehabilitasyon

Bu yöntem ise genellikle daha zor sorunları olan kişilerde ve daha çok yaşlı insanlarda uygulanan bir durumdur. Uzun süreli ortopedik rehabilitasyon uygulamasında hastalığın şiddetinin büyük olması ve aynı zamanda çözümü uzun süren sorunlarda kullanılan bir yöntemdir. Bu durumda kişilerde meydana gelen kas hastalıkları sorunları olduğunda uygulanan rehabilitasyon yöntemi ile sorun tamamen ortadan kaldırılabilmektedir. Bunun yanında kişilerdeki kas gücünün arttırılmasını sağlamak amacı ile bu yöntem kullanılabilmektedir. Bunun dışında kişilerde doğuştan olarak görülen fiziksel bozukluklar eğer eklem sorunlarından dolayı ortaya çıkmış ise bu durumda uzun sürek çalışmalar sonrasında kişide bu sorunlar daha kolay bir şekilde çözüme kavuşturulabilmektedir. Son olarak ise kişilerde görülen kondisyon ya da denge problemleri de uzun süreli ortopedik rehabilitasyon uygulamaları ile çok kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir.

Ortopedik Rehabilitasyon Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Popüler İçerikler

Çocuk Rehabilitasyon

Çocuk Rehabilitasyon

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Nörolojik Rehabilitasyon Nedir?

Nörolojik Rehabilitasyon Nedir?

Rehabilitasyon Merkezleri ve Özellikleri

Rehabilitasyon Merkezleri ve Özellikleri

Tıbbi Rehabilitasyon Avantajları

Tıbbi Rehabilitasyon Avantajları

Hayvan Rehabilitasyon Merkezi

Hayvan Rehabilitasyon Merkezi

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon