Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon, Sağlık yalnızca hastalık ve özürlülüğün olmaması durumu değil, aynı zamanda bedenen, ruhen ve toplumsal yönden tam bir iyilik durumu diye tanımlanır. Özürlülük ise kişinin bedensel, zihinsel, ruhsal özelliklerinden belirli bir oranda ve sürekli olarak işlev ve görüntü kaybına neden olan organ yokluğu, bozukluğu sonucu normal yaşam gereklerine uyum gösterememe durumudur. Bu durumdaki kişiye özürlü denilir.

Günümüz Türkiye'de engellilerin toplumla uyum ve bütünleşme açısından yoğun sorunlar içinde yaşadıkları biliniyor. Sorunu adlandırmadan başlayan ve yaşamın çoğu alanına yayılan bu sorunlar, engelli kişilerin içinde yaşadıkları toplumla işlevsel bir bütünlük içinde yaşamalarını zorlaştırmaktadır. Sürekli sorunlarla boğuşan, onlara karşı anlamlı çözümler üretemeyen bireyler, kendilerini mutsuz hisseder ve yaşama olan motivasyonları düşer. Bu durum ise temel insanın temel hakkı olan bireyin kendisini gerçekleştirme hakkını ortadan kaldırıp düşük yaşam kalitesine neden olmaktadır. Engelli insanların yaşadığı bu sorunların üstesinden gelebilmeleri ancak bütüncül bakış açısıyla, öğrenimlerini tamamlamış biyopsikososyal, sosyoloji, psikoloji, sosyal hizmet, tıp vb. Gereklerini kazanmış engelli bakım teknikleri aracılığıyla olacaktır.

Engelli bakımı teknikerleri, aldıkları engelli bakımı eğitimi ile engelli bakım bilgi ve tekniklerini kullanarak, engelli ve bakıma muhtaç insanları hayata tutundurma, gelecek kaygısından kurtulmalarına yardımcı olma, boş zamanlarını üretken bir şekilde değerlendirme, kendi bedenine ve yaşam alanlarına karşı duyarlı, koruyucu olmalarını alışkanlık haline getiren ve uygulatan insan gücüdür. Bu konuyla ilgili kavram ve ilkeleri özümsemiş, mesleğinin profesyonel gerekliliklerini yerine getirebilen, engelli bireylerin temel özellik ve ihtiyaçlarını, bakım ve gereksinimlerini bilen, tedavi, destek ve rehabilitasyon hizmetleri sunabilen, insanları seven ve onlara saygı duyan, yaratıcı, hoşgörülü ve sabırlı kişilik özelliklerine sahip aynı zamanda yaşlı bireylerle bütünleşip onlara yaklaşabilen engelli bakım hizmeti veren kurumlarda görev alabilecek nitelikte meslek elamanları yetiştirilmektedir.

Engelli bakım ve rehabilitasyon teknikerleri ilk önce temel sağlık hizmeti veren tıp merkezleri ve polikliniklerde, hastanelerde, fizik tedavi ve rehabilitasyon ünitelerinde, huzur evlerinde, bakım evlerinde, kreşlerde, çeşitli kurumların sağlık bölümlerinde ve engelli bireylerin evlerinde görev yapabilmektedirler. Bu alanda iş bulmak oldukça kolaydır, iş sahası geniş bir alandır. Kişisel bilgi, beceri ve yeteneklere bağlı olarak meslekte işsiz kalma riski hemen hemen yoktur denilebilir.

Bu Mesleğin Gerektirdiği Özellikler Nelerdir?

Engelli bakıcısı olmak isteyen kişilerin, yardımsever, sevecen, güler yüzlü, hoşgörülü, dikkatli, şevkatli, temiz ve düzenli, sorumluluk duygusu yüksek, programlı dakik çalışmayı seven, etkili iletişim kurmada yetenekli olan, ekip çalışmasına yatkın, hızlı ve doğru karar verebilen, fiziksel anlamda güçlü, pratik ve hareketli çalışma temposuna uyum sağlamada zorlanmayan kimseler olmaları gerekmektedir.

Çalışma Ortamı Koşulları

Engelli bakıcıları, koruyucu bakım, rehabilite etme ve yaşam kalitesini arttırmak amaçlı, engelliye bakım hizmeti verirler. Çalışma ortamı kurumlar ve evlerdir. Çalıştıkları kurumun özelliğine bağlı olarak dönüşümlü bir şekilde gece veya gündüz çalışırlar. Çalışma saatleri içerisinde özel kıyafetlerini giyerler. Evde bakımda ise ya gündüzleri çalışırlar ya da yirmi dört saatlik bakım yapıp çalıştıkları evde kalırlar. Çalıştıkları meslekte hastalık riskine karşı, hepatit aşısı olmaları gerekir ve çalışırken, özel giysi, eldiven ve dezenfekte edici maddeler kullanmaları, ayrıca saçlarını toplamaları el ve tırnaklarının bakımlı ve temiz olması, takı takılmaması, ayakkabılarının kaymayacak cinsten pratik yürümeye elverişli olması, erkeklerin tıraş olması gerekmektedir. Bu çalışanlar sadece bakım hizmeti verdiği kişilerle değil aynı zamanda onların yakınları ve sağlık personeli ile de iletişim içerisindedirler. 2015 yılında bu alanda çalışanların maaşında iyileştirilmeye gidilmiştir.

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çocuk Rehabilitasyon

Çocuk Rehabilitasyon

Ortopedik Rehabilitasyon Nedir?

Ortopedik Rehabilitasyon Nedir?

Otizm Rehabilitasyon Tedavisi

Otizm Rehabilitasyon Tedavisi

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Nörolojik Rehabilitasyon Nedir?

Nörolojik Rehabilitasyon Nedir?

Rehabilitasyon Nedir?

Rehabilitasyon Nedir?

Rehabilitasyon Merkezleri ve Özellikleri

Rehabilitasyon Merkezleri ve Özellikleri