Kardiyak Rehabilitasyon Nedir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kardiyak Rehabilitasyon Nedir?

Kardiyak Rehabilitasyon, kalp, damar hastalığı olan kişilerin fiziksel, psikolojik ve fonksiyonel kapasiteye ulaştırmak amacı ile uygulanan işlemlerin tümüne verilen isimdir. Burada temel amaç, hasta olan kişinin günlük aktivitesini arttırmak hastalığın doğal seyrini değiştirmektir ve kişinin yaşam kalitesini yükseltmektir. Günümüzde miyokard infarktüsü, koroner arter by pass cerrahisi, kroner anjiyoplasti sonrası, kardiyomiyopati, kalp yetmezliği, hipertansiyon varlığı, kalp pili yerleştirmesi sonrası, kalp kapak hastalıkları ve kapak replasmanı sonrası kalp nakli sonrası gibi birçok hastalık sonrası uygulanmaktadır.

Kardiyak Rehabilitasyon, herhangi bir kalp hastalığı dolayısı ile kişinin fiziksel, sosyal ve psikolojik olarak kısıtlanan gerek iş gerekse özel hayatının iyileşmesini sağlamak, hastanın kaygı, depresyon düzeyini azaltmak, sosyal çevreye uyumunu sağlamak, kalp ile ilgili oluşabilecek herhangi bir olumsuz durumu düzeltmek amacı ile uygulanmaktadır. Kardiyak rehabilitasyon hastanın özel durumları, hastalığın seyri, risk faktörleri belirlenerek özel bir ekip tarafından uygulandığı zaman hasta için oldukça faydalı bir programdır. Ekipte bulunan kişiler, hastayı kardiyak yönden takip eden hekim, rehabilitasyon uzmanı, fizyoterapist, hemşire, psikiyatrist veya psikolog, sosyal hizmetler uzmanı ve iş ve uğraşı terapisti olmalıdır. Rehabilitasyonun basamakları her hastaya göre değişiklik göstermekle beraber, yoğun rehabilitasyon için risk faktörü bulunan hastalar olmaktadır.

Kardiyak Rehabilitasyon, programı genellikle 3 fazdan oluşmaktadır. 1. Faz (Erken dönem) ilk 1-2 haftayı, faz II dönemi (Ara dönemi), sonraki 4-12 haftayı ve faz III (İdame) 3. Ay ve sonrasını içerir. Faz I miyokard enfarktüsü, anjiyoplasti, koroner arter by pass cerrahisi sonrası hastanede veya hastane sonrası hastanın iyileşme dönemini takiben başlar. Faz I döneminde hastanın tıbbi değerlendirilmesi yapılarak rehabilitasyon hakkında eğitimler verilerek başlanır. Kardiyak fonksiyonları izlenerek günlük hayata geçişi ile ilgili egzersiz programı belirlenir. Bunun ile gerekiyor ise psikolojik destek sağlanarak uygun diyet programı belirlenir. Sorunsuz bir miyokard enfarktüsü geçiren hastalarda ilk 24-48 saatlik dönemde uygulamaya başlanır. Yatak içi egzersizleri, kendine bakım egzersizleri, yataktan sandalyeye geçiş, oda içinde yürüme, koridorda yürüme gibi basamaklar uygulanır. Bu arada EKG, kan basıncı, nabız izlemi yapılır. Hasta taburcu edilirken gerekli ilaçlar, sigara bırakma ve kilo verme programları, diyet değişikliği programı gibi bilgiler hastaya verilir. Faz II ye kadar yapacağı egzersizler verilir. Faz II hasta taburcu olduktan 2-6 hafta sonra başlar hasta tek tek değerlendirilip hastanede uygun egzersiz programına alınır. Faz III aşamasında ise hastanın hayatı boyunca yapacağı diyet, egzersizlerin planlanmasıdır. Burada yapılan egzersizlerin amacı, kan basıncını düzenlemek, düzgün nefes alışverişi yaptırmak, kalp hızında azalma sağlamaktır. Bu egzersiz ve diyet programı hastanın yaşamı boyunca uyması gerek kurallardır. Sonuç olarak kardiyak rehabilitasyon, modern tıbbın kalp ameliyatları sonrası hastanın hayatına ve sosyal aktivitelerine devam etmesini sağlayarak kişinin yaşam kalitesini düşürmeden hayatını devam ettirmesidir.

Kardiyak Rehabilitasyon Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hayvan Rehabilitasyon Merkezi

Hayvan Rehabilitasyon Merkezi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Rehabilitasyon Merkezi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Rehabilitasyon Merkezi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Rehabilitasyon Nedir?

Rehabilitasyon Nedir?

Fizik Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Fizik Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Evde Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Evde Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?