Pulmoner Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Pulmoner Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Pulmoner Rehabilitasyon, Uzun süren solunum hastalığı olanlar için uygulanan bir sağlık programıdır. Uzun süreli akciğer, solunum problemi olduğu durumlarda, nefes darlığı olmadan hareket edilmesi veya normal günlük aktivitelerin yapılması güçleşir. Hasta çok kolay yorulduğunu ve sıklıkla tükendiğini hisseder. Pulmoner rehabilitasyon nefes darlığı ile başa çıkabilmeyi, aynı zamanda hastanın kendisini daha güçlü ve sağlıklı hissetmesini sağlar.

Pulmoner rehabilitasyon tedavisi ile hasta kişi, doğru nefes alma teknikleri sayesinde nefes darlığı ile başa çıkabilmeyi öğrenir ve kontrollü egzersiz tedavisi ile aynı zamanda kendisini daha güçlü ve sağlıklı hisseder. Kronik akciğer rahatsızlıklarında ve solunum yetmezliği durumunda klasik tedavilerle yapılan uygulamalarda akciğer fonksiyonlarında ilaç tedavilerinin getirdiği minimal değişikliklerin yanında bir iyileşme beklenmediği için pulmoner rehabilitasyon; solunum sıkıntısı, anksiyete (Sinirlilik), uzun süreli hareketsiz kalma, kondüsyon bozukluğu gibi sorunlarda kısır döngüyü kırabilen tek tedavi yöntemidir.

Kronik akciğer hastalıklarında ve kronik solunum sıkıntılarında hasta kişi bütün ilaçları düzenli kullanıp, tüm kontrollere gidilse bile yine de günlük hayatta giderek yavaşladığını, çabuk yorulduğunu ve akciğer kapasitesinin her yıl biraz daha azaldığını, göğüs kafesinin giderek daraldığını hisseder. İlaçların etkisi hastanın akciğer kapasitesini belirgin düzeyde artırmaz, sadece olduğu haliyle koruyabilir. Oysa pulmoner rehabilitasyon tedavisi sayesinde hasta olduğu yerde saymaz gelişme kaydeder. Pulmoner rehabilitasyon programına alınması gerekli görülen ve ilgili branş hekimi tarafından fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne yönlendirme işlemi yapılan hasta için programa başlamadan önce bir dizi değerlendirme testinin yapılması gereklidir. Bu testler;
  • Öncelikle fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimi ayrıntılı bir biçimde hastalık hakkında bilgi alarak ilk tanının konulmasından bugüne kadar geçen süre içinde yapılan tetkikleri inceler, hastalığın seyri ve tedaviler hakkında bilgi edinir. Tetkikler içinde son 3 ayda yapılmış olan Solunum fonksiyon testi ve Eforlu EKG testinizin bulunması gereklidir.
  • Sonra hastanın muayenesini yaparak hastalığın son durumunu belirler.
  • Tedaviye başlamadan önce mevcut durumunun birtakım ölçülebilir skalalarla değerlendirmek, tedavi bitiminde iyileşme oranını belirlemek için gereklidir. Bunun için bazı ölçme, değerlendirme testleri uygulanır ve sonuçlar kaydedilir.
  • Fizik tedavi ve rehabilitasyon doktoru bu bilgi ve değerlendirmelerin tamamını dikkate alarak hastaya özel bir tedavi programı hazırlar. Hasta bu programla birlikte yaklaşık 4-6 hafta süresince haftada 3 kez gelerek solunum hastalıkları konusunda eğitilmiş bir fizyoterapist yardımıyla tedavi programına devam eder.
  • Tedavinin bitiminde hasta fizik tedavi hekimince tekrar muayene edilir. Başlangıçtaki klinik durumuna bakılarak meydana gelen iyileşme ve gelişmeler değerlendirilerek kaydedilir ve hastayı yönlendiren branş doktoru ile paylaşılır. Gerek duyulursa idame tedavisi olarak yeni ve daha uzun aralıklarla (Örneğin hafta aşırı) olan yeni bir tedavi programı daha düzenlenir ve ek olarak ev egzersiz programı verilebilir.

Pulmoner Rehabilitasyon Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nörolojik Rehabilitasyon Nedir?

Nörolojik Rehabilitasyon Nedir?

Ortopedik Rehabilitasyon Nedir?

Ortopedik Rehabilitasyon Nedir?

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Popüler İçerikler

Rehabilitasyon Nedir?

Rehabilitasyon Nedir?

Editörün Seçtiği

Rehabilitasyon Ne Demek

Rehabilitasyon Ne Demek

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Rehabilitasyon Hizmetleri Nelerdir?

Rehabilitasyon Hizmetleri Nelerdir?

Pediatrik Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Pediatrik Rehabilitasyon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Rehabilitasyon Aletleri Nelerdir?

Rehabilitasyon Aletleri Nelerdir?

Çocuk Rehabilitasyon

Çocuk Rehabilitasyon